![]() |
Изменение на индекса SOFIX от началото на 2015 г. |
За периода от една година, който разглеждаме, имаме няколко опита за пробив на индекса над SMA кривите като най-същественият опит за пробив беше през месец април. Този пробив, както и всички останали, се оказаха бичи капани, както се вижда и от графиката.
Накратко - на дневната графика за една година назад имаме изключително силен негативен тренд, който все още е в сила и няма индикации до къде може да продължи.
![]() | |
|
На тази графика ясно се виждат по-дългосрочните тенденции. Повече от година и половина индексът е в низходящ тренд като SMA кривите също са подредени в класически низходящ тренд, т.е. по-леките SMA криви са под по-тежките SMA криви. На тази графика имаме два опита за пробив на индекса над SMA(30), но и двата опита са безуспешни като границата, поставена от SMA(30), се явява много сериозно ниво на съпротива. Малко трудно се забелязва, но векторната посока на SMA(100) също е надолу от септември месец насам. Очевидно, векторните посоки на останалите SMA криви също са надолу.
Имаме абсолютно идентични картини на дневната графика за една година назад и на седмичната графика за 5 години назад. Единствената разлика е в опитите за пробив на индекса, но и при двете графики нямаме успешни такива.
Моят извод е, че негативното движение ще продължи, а най-близкото ниво на подкрепа се явява около 380-390 пункта, където е бил индексът през първото тримесечие на 2013 г. От друга страна, целият спад на индекса през последната година и половина е с намаляващи обеми, което означава, че движението надолу най-вероятно няма да продължи със същата скорост, както досега. Затова е напълно възможно през цялата 2016 г. да не видим спад под 400 пункта, просто защото търговия на борсата почти няма.
Ако обаче видим спад под 380 пункта, тогава следващата спирка на индекса може и да е под 300 пункта и най-вероятно ще последва тест на дъното от средата на 2012 г.
Какво трябва да се случи, за да имаме основание за по-сериозен ръст? На първо място индексът трябва стабилно да пробие над SMA(100) на дневна графика. Технически погледнато, такъв пробив би трябвало да съвпадне с пробив над SMA(30) на седмична графика. За съжаление, на седмична графика подобен пробив ще е само първото от необходимите условия, за да видим по-стабилен ръст. Чак след като видим пробив на SMA(10) над SMA(30) на седмична графика, тогава можем да мислим за вече започнал по-стабилен възходящ тренд.
Кратко обобщение - техническите графики показват много силен низходящ тренд и е много вероятно този тренд да продължи. Отчитайки изтъргуваните обеми, спадът догодина може и да не е много дълбок (около 10%), но нищо не пречи да е продължителен, т.е. да продължи развитието си, както досега.
It's really a fully professional analysis. However, the long term indexes' trends (since Feb 2009) are upwards.
ОтговорИзтриване